blog

Polski Czołg Lekki, a światowe trendy i polskie potrzeby #gdziewojsko



Informacje

Odtworzeń: 172904
Czas trwania: 22m 47s
Opinia: 758
Ilość reakcji: 64
Opis: Możesz wysłać mi darowiznę przez PayPal na adres gdziewojsko@hotmail.com lub przelewem na konto 24 1140 2004 0000 3102 7606 3919 Facebook jest preferowaną formą kontaktu, czytam wszystko, nie na wszystko odpowiadam (jestem przytłoc .

Komentarze


Polski Czołg Lekki, a światowe trendy i polskie potrzeby #gdziewojsko

- Tu się liczy tylko interes hegemona z za oceanu który tym całym sprzetem dysponuje podobnie jak naszym życiem i oddychaniem za sprawą zdrajców którzy nas dla nich zniewalają za pieniądze.
- A co produkuje sama Polska?
- AMZ Kutno - śmieszna firma ze śmiesznymi prymitywnymi konstrukcjami, brak jakiejkolwiek konkretnej myśli technicznej, nawet karetki pogotowia nie umieją zrobić.
- heh koles ma glos...
- 15:40 Statystycznie 25% (jedna czwarta kraju) to tereny powyżej 200 m n.p.m.
Ale trzeba też uwzględnić takie ,,terminy" jak wysokość względna, bezwzględna czy wybitność. Jak to wygląda w praktyce można zobaczyć np. w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Charakterystyczne w ukształtowaniu powierzchni Polski jest występowanie równoleżnikowych pasów rzeźby - na przemian wklęsłych i wypukłych (patrząc od północy: pas pobrzeży, pas pojezierzy, pas nizin, pas wyżyn i starych gór, pas kotlin, pas młodych gór).
Patrząc od d... strony (czyli od SE) mamy obszar Beskidów Wschodnich z Pogórzami (aż do dawnego woj. przemyskiego), dalej wał Roztocza (ciągnący się od okolic Lwowa aż po Kraśnik) łączący się z Wyżyną Lubelską i Wyżyną Małopolską (Kielecko-Sandomierską), dalej ta ,,łączy" się z Wyż. Krakowsko-Częstochowską która przylega do Wyż. Śląskiej. Dalej na zachód mamy Dolinę Odry. Podsumowując dla zobrazowania możemy wyznaczyć ,,linię" od wschodu Chełm - Puławy - Końskie - Wieluń - Kluczbork wyznaczającą północną granicę terenu w którym np. prace rolnicze przy wykorzystaniu maszyn ciężkich (traktor, kombajn, etc. ) są utrudnione, a w przypadku dłuższych opadów niemożliwe. Do tego duża część tego obszaru jest poprzecinana przez cieki wodne o stromych brzegach z bardzo mała ilością mostów o nośności powyżej 30 ton.
Na północy mamy Pas Pojezierzy ciągnący się (rozszerzający się) od E od Suwałk aż po Zieloną Górę na SW i Szczecin na NW gdzie oprócz oczywiście jezior mamy wzgórza morenowe często o bardzo stromych stokach, obszary bagienne po ,,wyschniętych" jeziorach i oczywiście zabagnione doliny rzeczne.
Reasumując jeżeli spojrzymy na mapę Polski uwzględniając wysokości względne danego obszaru i jego cechy charakterystyczne to wtedy możemy mówić, że TYLKO 50% powierzchni kraju jest ,dużym ,płaskim terenem idealnym do starć pancernych" w którym jednak występują tereny górzyste i podmokłe.
P.S. Bardzo cenię Pana opracowania na YT, nie zgadzam się ze wszystkimi tezami, ale je szanuję.
Pozdrawiam Scyzor
- Zapodałby Pan coś o pancerzach współczesnych BWP. Służyłem na BWP 1 i wiem, że jego pancerz wytrzyma co najwyżej ostrzał z broni ręcznej i odłamki. Z rosomakiem jest z tego co wiem podobnie. Jak to jest z nowszymi konstrukcjami? Czy armata automatyczna 23-35 mm jest w stanie przebić ich pancerz od przodu? Jeśli BWP ewoluują w stronę cięższych konstrukcji, bliższych czołgom to czy jest sens uzbrajać je w armaty automatyczne? Może lepiej od razu zamontować 120 mm aby mogły zagrozić nowszym konstrukcjom i ewentualnie czołgom?
- A dlaczego jedne maja gładką lufę a inne gwintowaną??
- Czyli jednak czołgi podstawowe w przyszłości mogą być małe.
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=18359
- Super, raz jeszcze, skad Ty to wszystko wiesz??Gratuluje!!!!!!!!!!!
- Czas pokazał jakim koniem trojańskich są Leo dla Polski (nie umniejszając ich wartości bojowej/modernizacyjnej w normalnych warunkach)
- Nie jestem pewien, zobacz sobie tu spawanie aluminium Lublin jak nie szukaj w google.
- Taa Polskie czołgi były przed 1939 rokiem , wszystko co było po to czołgi sowieckie produkowane w PRLu .
- A tu macie opisane jak to się stało że obrum i bumar nie śa w stanie dziś stworzyć nic sensownego a przykładem są np podwozia do krabów. http://www.altair.com.pl/magazines/article?article_id=4647
- A co do odporności na trafienia i ochrony załogi trzeba wspomnień że nie bez kozery zamontowano silnik z przodu pojazdu w osobnym przedziale.
- Wysłanie za granice czołgu Podstawowego jest możliwe ale jego sprowadzenie z powrotem może okazać się nie opłacalne... Z drugie strony nie wieże że OBRUM było by w stanie w pełni opracować w terminie dobrej jakości produktu. A ciągle przedłużające i ciągnące się latami prace i konstrukcje stają się dla tej firmy norą...
- przesunięcie przedziału załogi ma sens mimo że kadłub nie oferuje podobnej ochrony jak czołgi podstawowe jeżeli nie mówimy tu o czołgu ale o wielozadaniowej platformie gąsienicowej a nie czołgu. A ten cały Anders nie miał być czołgiem podstawowym a jedynie wozem wsparcia ogniowego który łatwo przerobić na co innego w razie potrzeb i tanio produkować inne wersja wystarczy wymienić wierze z armata 105mm i drobne modyfikacje a wóz wsparcia zmienia się w BWP albo moździerz.
- do Malezji wyeksportowano PT91Ex
- słaby mikrofon, materiał bardzo ciekawy ! 
- szkoda ze tak cicho słychać
- LITOŚCI
Jaki polski przemysł?????? Zniszczono fabrykę WOLA. Nie produkujemy już silników czołgowych, nie produkujemy zresztą armat, nie produkujemy nowoczesnych pancerzy ani SKO.Jaki polski czołg? To jest kolejna już makieta??? A swoją drogą Gdzie jest teraz PZA Loara jedyna taka w całym WP????To też dowód na możliwości naszego przemysłu. Dobrze że zakupiono Leosie bo to nowa jakość, mimo że wozy nienajnowsze. Dla Polski tylko licencja i produkcja albo montaż w kraju tego co dobre i uznane na świecie. Może za 20-30 lat coś zrobimy sami, ale do tego trzeba fachowców, których nie ma, bo starzy odeszli lub niebawem odejdą, a nowi wyjechali na Wyspy i do innych krajów gdzie da się żyć i pracować. Niestety.......
- Czyta się rAin metal nie rEin ;) Poza tym bardzo interesujący film.
Rheinmetall Imagefilm (deutsch)