blog

Polska energetyka jądrowa a geopolityka | Odc. 200 - dr Leszek Sykulski



Informacje

Odtworzeń: 5473
Czas trwania: 50m 12s
Opinia: 394
Ilość reakcji: 67
Opis: @Leszek Sykulski Odc. 200 Wsparcie mojej działalności: https://leszeksykulski.pl/wesprzyj/ Podcast audio: Spotify: https://open.spotify.com/show/1PXiQ3PpC9QU4g0YWmieW0 Anchor: https://anchor.fm/sykulski Grupa czytelników i słuchaczy .

Komentarze


Polska energetyka jądrowa a geopolityka | Odc. 200 - dr Leszek Sykulski

- Podcast na Spotify: https://open.spotify.com/show/1PXiQ3PpC9QU4g0YWmieW0.
Grupa czytelników i słuchaczy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/sykulski.
- Ogromnie ważny materiał, Panie Leszku! Kawał dobrej roboty.
- Polska z atomem to jak malpa z granatem
- Ostatnia awaria w elektrowni w Bełchatowie daje do zrozumienia, co by się stało z elektrownią atomową, gdyby doszło do jakiejś awarii, w rękach analfabetów z pisu.
- Polski rząd nie ma jąder ani szarych komórek-neuro jąderek. No więc jaka tam energetyka jądrowa? No a moja kochana Australia aż się pali aby wyexportować choć część swoich 90% swoich światowych zasobów gdziekolwiek.
- Nie rozumiem polityki Niemiec w tym zakresie. Mając tyle gotowych elektrowni atomowych mogliby przez wiele dekad "zalewać" całą Europę tanim prądem i na tym sami zarabiać. Po co im jeszcze Rosjanie do tego ?
- Pozdrawiam 3
- Gdybyśmy mieli EJ bylibyśmy bardziej odporni na takie akcje: "Do czasu, kiedy TSUE nie wyda ostatecznego wyroku, wydobycie węgla brunatnego w Turowie ma zostać wstrzymane. Decyzja ma klauzulę natychmiastowej wykonalności." Czesi to jednak opcja niemiecka. Polityczna eliminacja konkurencji
- Terroryści z TSUE
- Dobry wykład.
- Tu możesz zerknąć przeprowadzkiluxton.pl - przeprowadzki w lublinie- może i więcej, ale czy ok?
- Czemu w Polsce blokowana jest technologia zgazowania węgla pod ziemią? Tak samo geotermia.... ????
- Panie Leszku - nie znam się na GEOPOLITYCE (jestem "zwykłym analitykiem) - dziękuję za BARDZO WARTOŚCIOWY FILM - (jak zresztą większość pana filmów). 100 % zgody co do KONIECZNOŚCI POZYSKANIA TECHNOLOGII NUKLEARNYCH - ciekawym rozwiązaniem mogą być SMR - małe modułowe reaktory jądrowe (każdy okręt o napędzie atomowym to taka SMR - tyle, że w wydaniu militarnym).
Pod koniec mówi Pan, że węgiel należy zatrzymać jako rezerwa surowca strategicznego - znowu 100% zgody.
Naukowcy od lat mówią, że w wielu wypadkach spalanie węgla - surowca, który JEDNAK SIĘ KOŃCZY - to KRÓTKOWZROCZNE - MARTOTRASTWO.
Koszty wydobycia węgla związane są między innymi z bezpieczeństwem górników, ale wraz z postępem technologii - należy się spodziewać coraz większej automatyzacji - i spadku "kosztów ludzkich". Jako ciekawostkę podam, że UK swoje zasoby "zabezpieczyła" - a my nasze kopalnie niszczymy...
Od kogo - od tego kto potraktuje Polskę JAKO PARNTERA, a nie jako swoją kolonię ... ale rozmawiać trzeba z KAŻDYM (także z Rosją) ...
Przy czym najbardziej obiecująco wygląda możliwość SZEROKIEJ WSPÓŁPRACY z Koreą Południową (nie tylko w kwestii elektrowni atomowych) - oni mają ciekawą ofertę w SZEROKO ROZUMIANYCH "nowoczesnych technologiach" w tym militarnych, także w motoryzacji ...
Oprócz doświadczenia z "tradycyjnymi elektrowniami nuklearnymi" (III generacji i III+ - w tym APR1400).
To tyle jeśli chodzi o "tradycyjne, duże elektrownie atomowe", powinniśmy je mieć w Polsce co najmniej 2.
2 kolejne duże, powinny być już oparte o technologie IV generacji, które jako paliwo mogą wykorzystywać ODPADY NUKLERNE z elektrowni III generacji... tzw (powielanie paliwa).
Paliwo (do elektrowni III generacji) ŚMIAŁO możemy kupować z Rosji - docelowo produkować z jakimś partnerem np Rumunią ...
Duże elektrownie uzupełniłbym siecią małych SMR - to można zrobić DUŻO SZYBCIEJ, pozyskać kompetencje - a transport energii to też straty na przesyle i dodatkowe (niemałe koszty)... SMR nie wymagają tak dużych nakładów na modernizację sieci przesyłowych. Docelowo można je eksportować (wspólnie z partnerem) np do krajów Afryki ale i MIĘDZYMORZA...
- a temat gazu łupkowego mieliśmy być potęgą gazową :D ?
- 👍
- Znakomity wykład
- Świetny wykład!
- Dziękuję za poruszenie tak ważnego tematu. Bardzo wartościowy materiał.
Pozdrawiam!
- To, że Polska nie ma dzisiaj przynajmniej jednej elektrowni jądrowej, to gorzej niż błąd, to zbrodnia.
- Dziękuję! Jak zwykle rzeczowy, porządnie uzasadniony i skonstruowany vlog! Ciekawe, czy będzie miał kto to zrobić. Wydaje się, że energetyka jądrowa, po wodnej jest najrozsądniejszą opcją. Składowanie odpadów, to zapewne wyeksploatowane kopalnie. Dziękuję i życzę dalszych sukcesów zawodowych i równie udanych filmów na YouTube.
- Jestem pod wrażeniem z jaką pasją potrafi Pan Doktor opowiadać o każdym poruszanym przez siebie aspekcie geopolityki czy geostrategii. Szczerze doceniam Pańską pracę, wiedzę i doświadczenie oraz przystępny sposób przekazu, który trafia do każdego zainteresowanego. Dziękuję bardzo za ten materiał, no i nie mogę się już doczekać kolejnych tak profesjonalnie przeprowadzonych analiz!