blog

Elektrownie termojądrowe – największy projekt naukowy świata, Marcin Jakubowski



Informacje

Odtworzeń: 72566
Czas trwania: m s
Opinia: 1290
Ilość reakcji: 268
Opis: Reakcja termojądrowa to najpotężniejsza z reakcji, którą udało się odkryć fizykom. Dzięki niej Słońce i wszystkie inne gwiazdy świecą, wypromieniowując ogromne ilości energii. Wewnątrz gwiazdy z każdego 1000 gramów wodoru .

Komentarze


Elektrownie termojądrowe – największy projekt naukowy świata, Marcin Jakubowski

- Dwutlenkiem węgla można tak samo napełnić baloniki dla dzieci.
- Wow dziękuję za wykład będę obserwował rozwój technologii przez najbliższe lata.
- Co to znaczy jak normalna elektrownia? Są różne rodzaje pary, mokra, sucha, przegrzana, etc. E. Węglowa pracuje na przegrzanej. W atomowych jest różnie. Są hybrydy, gdzie parę z reaktora przegrzewa się tradycyjnie i podaje na turbinę. Reaktory są chłodzone wodą, ale też metalem (sód w sowieckich łodziach), gazem np. wodór w niemieckich elektrowniach.
Nie można powiedzieć, że jest tak daleko że jeszcze się tym nikt nie zajmował?
- Cieszę się że to tak szybko się podwaja tylko.........
Mój pierwszy procesor to Z80, później 80286, 80486, K5, Pentium, i5, i7 i mogłem z ich pracy korzystać. A kto korzystał z energii termojądrowej?
Bardzo się cieszę jak widzę napisy: my korzystamy z zielonej, odnawialnej energii. Jak przetransportować taką energię w normalnej sieci? Jak rozdzielić od tej brudnej z węgla?
Hel jest wykorzystywany w przemyśle. W Polsce są wydobywane duże ilości helu.
Nie trzeba tak trywializować.
Jeszcze jedno, ten gościu zapomniał o produkcji ciepła odpadowego. Silniki działają na różnicy, ciśnienia, napięcia.
Żeby turbina chciała pracować to na wylocie para musi być skroplona. Po to są chłodnie kominowe, albo zrzut ciepłej wody do jezior, rzek. Elektrownia węglowa ma sprawność ok.40%, może ogrzewać miasto i wtedy ok. 70%, ale atomowe mają 30%.
Tą elektrownię można wybudować w środku miasta, ale jak pojawią się płaskoziemcy to zniknie razem z 6G. Już są głosy że podniesie temperatury wody w Bałtyku o 2 stopnie zlikwiduje rozmnażanie się śledzi w Bałtyku. W Polsce nie ma za dużo wody. A będzie jeszcze mniej. Czyli nad Bałtykiem..
- Mnie uczono w 1971 roku ze MW to jednostka mocy a nie energii. Energię wyrażamy w MWh. Żona dalej płaci takie rachunki.
- Tragedia. Najpierw propaganda o ociepleniu. Potem fizyka dla kucharek. Fizyk nie powinien tak trywialnie mówić o wodzie. Temperatura zamarzania czystej wody zależy od ciśnienia. Temperatura wrzenia też jest zależna od wielu czynników. Naukowiec powinien to uwzględnić. To powinno trwać max 35 minut.
- Nie potrafię zrozumieć energia odnawialna. Zgaśnie słońce to sobie je namaluje (" odnowię") i dalej będzie wszystko funkcjonować.
- Po co propaganda. Prawicowe poglądy zgadzają się że nadchodzi ocieplenie. Ostatnie ocieplenie było w średniowieczu.
Człowiek odpowiada za 7% emisji CO2.
Jak się ociepli to nie trzeba ogrzewania, czyli mniejsza emisja.
- Koment dla zasięgu
- Czekam, czekam i nie mogę się już doczekać kontrolowanej syntezy termojądrowej. Szkoda że Nicola Tesla już nie żyje, gdyby żył syntezę termojądrową pewnie mielibyśmy już w swoich domach zamiast pieców C.O., samochodach i statkach kosmicznych.
- Można też tu zobaczyć http://www.giterpol.pl/index.php/oferta/kraty-ze-stali-nierdzewnej- jak dla mnie ok.
- Tekenauka
- Super program dziękuję Panu za godne reprezentowanie polski
- Super wykład.
Dziękuję za przekaz i za zaangażowanie.
Tyko szkoda, że przerwany w połowie wypowiedzi :(
- Wszytko fajnie, moje pytanie, dlaczego nie rozwijają reaktorów jądrowych rozszczepiających? które mogły by spalić paliwo jądrowe w dużo lepszy sposób niż stare elektrownie które zostały wybudowane praktycznie na potrzeby stworzenia bomby jądrowej, czyli produkowały pluton. Jestem gorącym zwolennikiem energii fuzji termojądrowej i powinno się ją badać jako energię przyszłości, ale reaktory rozszczepiające aktualnie mogły by nam zapewnić dostatek energetyczny na setki lat. Ta technologia jest aktualnie dostępna i bezpieczna, a my jedziemy na ślepo że albo fuzja która będzie dostępna optymistycznie za 50 lat albo węgiel... gdzie logika? Tu jeden z przykładów : https://youtu.be/Wh0VljIFFFc
- wszystko piękne ale wody kiedyś zabraknie a jej najwięcej idzie w tej reakcji
- Ale brednie jeśli chodzi o wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Szkoda, bo reszta ciekawa.
- Ciekawy pomysł na fuzję ma NASA. Metal taki jak erb jest„ deuterowany ”lub ładowany atomami deuteru,„ deuteronami ”, upakowując paliwo miliard razy gęściej niż w reaktorach termojądrowych z zamknięciem magnetycznym (tokamak). W nowej metodzie źródło neutronów „ogrzewa” lub przyspiesza deuterony na tyle, że zderzając się z sąsiednim deuteronem powoduje reakcje fuzji DD.
https://www.popularmechanics.com/science/energy/a34096117/nasa-nuclear-lattice-confiment-fusion/
https://youtu.be/ug7B7Gsm-2Y
PS Pan Jakubowski ma szalenie irytującą manierę ściszania głosu pod koniec wypowiedzi.
- 6:19 Panie, bredzisz pan!!!! Radzę zaznajomić się z badaniami składu atmosfery ziemskiej pobranych z próbek lodowców arktycznych. Okazuje się że CO2 w ostatnich paruset tysiącach lat miało wielokrotnie stężenie bardzo znacznie przekraczające najbardziej katastroficzne wizje specjalistów od globalnego ocipienia i zależy przede wszystkim od aktywności Słońca. I co najciekawsze: fauna (w tym praczłowiek} i flora dziwnym trafem jakoś przeżyli...
Siejesz pan lewackie brednie zaczynając od sfalsyfikowanych informacji, wyłączam pana! "NAUKOWIEC"...
- Super interesujący wykład. Szkoda, że fatalna jakość dźwięku uniemożliwia jego zrozumienie.
- Efekt cieplarniany to nie problem CO₂, a problem energii balastowej, która jest zatrzymywana przez atmosferyczny "szklany sufit" i się gromadzi. Zamiana balastowej i nieprzenikliwej energii na energię swobodnie przenikającą przez ziemski "szklany sufit" jest możliwa, i to bez wydatku energetycznego (bez zasilania urzązenia) → metamateriały → https://youtu.be/sR-B_F_pk8A